SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM BÖLCSÉSZET- ÉS TÁRSADALOMTUDOMÁNYI KAR

NTP-LAP-M-21-0001 azonosítójú pályázat

Az Iskolakultúra megalakulása, 1991 óta gondot fordít a tehetséggondozásra. Ennek egyik formája az iskolai és iskolán kívüli színtereken megvalósuló tehetséggondozással kapcsolatos pszichológiai, pedagógiai, gyógypedagógiai, illetve a társtudományokra ugyancsak figyelő tanulmányok, esettanulmányok és kritikák közlése. Mindezek mellett a folyóirat publikációs lehetőséget biztosít egyetemi hallgatók és PhD-hallgatók számára. A lap a publikációs lehetőségek biztosításán túl szerepet vállal a neveléstudományi szakemberek tudományos pályájának támogatásában is. Az első publikációk megjelentetését tekintve a folyóirat szerkesztői proaktív módon segítik a látókörükbe került tudományos pályára készülő fiatalokat. Az első lépések megtételéhez kínál lehetőséget többek között a Kritika rovat. A pályázat a lap továbbélését, az itt ismertetett tehetséggondozó tevékenységének erősítését és a kiadvány anyaországi és határon túli magyar neveléstudományi intézmények és szakemberek elérését célozta.

A pályázati futamidő alatt megjelent 8 lapszám, mindegyik 500-500 példányban (összesen 4000 példány). A 8 szám összterjedelme közel 1000 folyóiratoldal (kb. 80 nyomdai ív). Az egyes számokból átlagosan 400 példány került hazai tudományos műhelyekbe, különböző intézményekbe közvetlenül vagy szakmai összejövetelek és előadások révén. Elértünk – szakmai szervezetek révén – 100-100 határon túli magyar nyelvű oktatásban jelen levő szakembert és intézményi hallgatóságot. A megjelent írások hozzávetőlegesen 40 százaléka köthető tehetséggondozáshoz, ami elsősorban egyetemi hallgatók és PhD-hallgatók bevonásával készült munkákban öltött testet.